Újabb roham az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett pályázatokra
Több mint két éves várakozás előzte meg a korábban is nagyon népszerű energetikai pályázatok újbóli kiírását.
A költségvetési, nonprofit és vállalkozói szféra ugyanis már 2011-től várta az Operatív Programok közötti átcsoportosítások eredményeként a konstrukciókat. A Magyar Kormány 2011 decemberében kezdeményezte az Európai Bizottságnál az Operatív Programok módosítási kérelmét. A brüsszeli döntésre mintegy 9 hónapos várakozás és sikeres tárgyalási sorozat után, 2012 augusztusában Magyarország 108 Mrd forint értékben csoportosíthatott át forrást energetikai pályázatokra.
A társadalmi egyeztetésre bocsájtott pályázati felhívások már négy hónapja, 2012 októbere óta elérhetők voltak az NFÜ honlapján, majd decembertől az energiahatékonyságot, januártól pedig a megújuló energetikai fejlesztéseket támogató végleges felhívások hivatalosan is megjelentek. A felelősen gondolkodó és komolyan pályázni kívánó projektgazdák már 2012-ben felkészülhettek arra, hogy épületenergetikai pályázat műszaki, pénzügyi, jogi, stb. előkészítésére lesz szükség. Mindezek tükrében mindenki számára egyenlő mennyiségű idő és információ állt rendelkezésre a pályázatok benyújtására.
Így nem meglepő, hogy még a határidő lejárta előtt eldőlt a nemrégiben meghirdetett 34 milliárd forint keretösszeggel kiírt három energiahatékonysági pályázat sorsa, melyek komplex épület energiahatékonysági felújításra, épületek megújuló energia felhasználásának elősegítésére és a távhő szektor energetikai korszerűsítésére kínáltak lehetőséget. Az NFÜ sikerként könyveli el, hogy ilyen arányú pályázati érdeklődés mutatkozott az energetikai fejlesztések iránt.
Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján hasonlóan gyors felfüggesztésre lehet számítani a következő napokban megnyíló további két, 18,5 Mrd Ft keretösszeggel meghirdetett megújuló energia alkalmazásán alapuló pályázati konstrukciókra.
Megújuló energia alapú villamos energia, kapcsolt hő és villamos energia, valamint biometán termelés című kiírást a tegnapi nappal szintén felfüggesztette az NFÜ, melynek oka ugyanúgy a rendelkezésre álló 16,5 milliárd forintos keret valószínűsíthető kimerülése. Hétfőn ugyanis már több mint 260 százalékos igény látszódott. A jogszabálynak megfelelően 2013. február 20. szerda éjfélig postára adott pályázatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elbírálja, a bírálat eredményéről a döntést követően a pályázókat tájékoztatja.
A megnövekedett igények befogadása, elbírálása kiemelkedő teljesítményt vár el az érintett közreműködő szervezetől és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől is, ezek teljesíthetősége a dolgozók megfeszített munkájának köszönhető. Az intézményrendszer számára a pályázatok ilyen arányú dömpingje – a túligényléseket szabályszerűen ugyancsak értékelni kell, tekintet nélkül arra, hogy várhatóan a keret kimerül – kiemelt feladatot, többlet költséget és még több humánerőforrás bevonást jelent.
Az utóbbi időszakban több hasonló programot is fel kellett függesztenie az NFÜ-nek forráskimerülés miatt, ami jól mutatja, hogy a pályázók is érzik a 2007-2013-as tervezési időszak végének közeledtét. Az NFÜ számára azonban ez még inkább lehetővé teszi azt, hogy a források mielőbbi lekötésével, és a projektek mielőbbi megkezdésével még több sikeres projekt valósulhasson meg, és ezáltal maximalizálja az Európai Uniós források felhasználását.